Druhy dveří – klíč k správnému výběru

Pokud vybíráte dveře do interiéru, měli byste pamatovat na to, že případná výměna dveří není jednoduchá záležitost, takže při volbě druhu dveří se vyplatí postupovat obezřetně. Dříve, než přistoupíte k výběru dveří, je dobré ujasnit si, k jakému účelu bude sloužit interiér a v jakém stylu bude zařízen, abyste podle toho mohli vhodně zvolit typ, konstrukci, materiál a styl dveří tak, aby interiér stylově doplňovaly.

V první řadě je třeba zvážit konstrukční druh dveří – podle toho, jestli jde o dveře klasické, pověšené na panty do vestavěné zárubně - buď tzv. otočné, nebo kyvné, tzv. lítačky, které se pomocí speciálního pantu otevírají na obě strany.  Další variantou konstrukčního řešení jsou méně typické posuvné dveře, které šetří místo ve stísněných prostorech. Posuvné dveře se posouvají po stěně anebo zasunují do stěny, do takzvaného stavebního pouzdra.

Kromě základních konstrukčních druhů dveří nabízí většina dodavatelů také speciální typy interiérových dveří – protipožární (několik stupňů protipožární ochrany), kouřotěsné anebo protihlukové

 

Dalším důležitým kritériem, které při výběru interiérových dveří je třeba vzít v úvahu, je materiál, z kterého jsou dveře vyrobené a také jejich finální povrchová úprava. Nejobvyklejšími materiály, používanými při výrobě interiérových dveří jsou dřevo, sklo a jejich kombinace. 

Za pevnost a odolnost interiérových dveří odpovídá vnitřní konstrukce a materiál na jejich povrchu. Základ vnitřní konstrukce interiérových dveří tvoří jejich obvodový rám, který zajistí pevný tvar a tuhost dveří. Nejčastěji je vyroben z pevné MDF desky, tedy ze slisovaných dřevěných vláken. Druhou možností je použití dřevotřískové desky s otvory pro interiérové dveře anebo plné dřevotřískové desky pro dveře bytové a speciální. 

Nejobvyklejším typem povrchové úpravy dřevěných dveří jsou přírodní dřevěné dýhy, laminátový povrch, fólie a lak. Tyto povrchy se od sebe liší vzhledem, odolností a cenou.

Samostatnou kapitolu mezi druhy dveří tvoří skleněné dveře. Jejich výhodou je, že prostory bytu či domu příjemně prosvětlí a současně dodají interiéru nádech luxusu. Pro zajištění dostatečného soukromí můžete zvolit skleněné dveře z mléčného či kouřového skla, anebo můžete dveře kreativně dekorovat pomocí designových samolepicích fólií. Skleněné dveře jsou velmi elegantním řešením pro ty nejmodernější interiéry. Pro jejich výrobu se používá bezpečnostní kalené sklo, které je pětkrát odolnější vůči nárazu, než sklo obyčejné a jeho rozbití při běžném používání v bytě je téměř nemožné.

 

Pokud plánujete výběr interiérových dveří, zkuste si vybrat nejvhodnější typ, materiál a povrchovou úpravu pomocí konfigurátoru dveří na www.sestavsidvere.cz.

Autor: SOLODOOR a.s.Nabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Partnerská spolupráce (affiliate)
RSS
N