Umělý nebo přírodní ratan?

Do léta je sice ještě daleko, ale možná právě teď, v chladných dnech během těšení se na teplo a sluníčko, přemýšlíte nad novým zahradním nábytkem. Líbí se vám ratan? Pak je tu zásadní otázka, zda zvolit ten přírodní nebo raději umělý. Jsou mezi nimi totiž podstatné rozdíly ve vlastnostech i údržbě. 

Co je to vlastně ten ratan

V první řadě bychom měli objasnit, co to vlastně ten ratan je. Mnoho lidí si jej plete s bambusem. Jde o rychle rostoucí tropickou rostlinu pěstovanou na plantážích. Po vytěžení je surovina vysoušena v sušárnách a dále zpracována, tvarování ratanových tyčí do potřebné podoby pak probíhá v horké páře po odloupnutí vnější slupky. Oproti bambusu je mnohem ohebnější a dá se formovat téměř do jakéhokoliv tvaru. Ratanové výrobky jdou mořit do požadované barvy a je potřeba je jednou za čas ošetřit lakem. 

Přírodní musí být vždy lepší?

Možná si říkáte, proč se vůbec vyrábí „napodobenina“, vždyť originál bývá téměř vždy lepší? Umělý ratan ale není tolik oblíbený pro nic za nic. Do exteriéru je dokonce vhodnější, nehledě na jeho nižší cenu a snadnější údržbu. Vyrábí se z polyethylenu a na první pohled bývá od toho přírodního k nerozeznání, pokud ovšem zvolíme kvalitní kousky. Uplatnění nalezne zejména jako celoroční zahradní nábytek vystavený neustále nejrůznějším klimatickým vlivům.  Jestliže hodláte nábytek schovávat při každém deštíku nebo hledáte originální kousky do vašeho interiéru, poslouží skvěle i ratan přírodní. Pokud ho ale necháte venku napospas počasí, příliš dlouho hezký nezůstane. 

Výhody umělého ratanu

Umělý ratan je téměř dokonalou náhražkou. Vypadá příjemně a na zahradu  nebo terasu skvěle zapadne. Nemění svůj vzhled a je snadno omyvatelný. Nepůsobí chladně jako klasický nábytek z plastu nebo hliníku. Finální výroba a „tkaní“ nábytku probíhá u umělého i přírodního ratanu podobně. Oba typy je potřeba vybavit pro patřičný komfort měkkými polstry nebo polštářky, které zároveň prostor oživí, a můžete díky nim častěji měnit vzhled nábytku.

Ošetřovat nebo ne?

Co se týče péče, nesvědčí přírodnímu ratanu vysoká vlhkost, a pokud se nachází déle ve vlhkém prostředí, bývá napadán plísněmi nebo hmyzem. Během let je dobré jej ošetřit tenkou ochrannou vrstvou laku. Umělý ratan nic takového nepotřebuje, jen ho po každé sezoně důkladně omyjeme. Také se neláme a nepraská jako materiál přírodní.

Neomezujte se při svém výběru

Během zařizování vašeho posezení se nemusíte držet jen zažité klasiky. K dispozici jsou nejen stoly, stolky, křesla a sedací soupravy, ale také pohodlná lehátka, houpačky, taburety a lenošky. Omezit se rozhodně nemusíte ani na nejběžnější hnědou barvu. 

Na co si dát při nákupu pozor

Při nákupu ratanového nábytku upřednostněte ten s ocelovou nebo hliníkovou konstrukcí, jelikož u dřevěné hrozí časem trouchnivění a plesnivění. Levný výplet po čase ztrácí barvu, nebývá opatřen UV filtrem, oxiduje a praská.

Autor: Magdalena VaškováNabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Partnerská spolupráce (affiliate)
RSS