5 rad, jak správně vybrat nábytek do dětského pokoje

Zařídit dětský pokoj se může mnohdy jevit jako nadlidský výkon. Jak spojit prostor, v němž se bude vaše ratolest ráda učit, s místem, kde by si mohla nerušeně hrát, v případě větších dětí s místem, kam si rády pozvou kamarády nebo kde se jim bude dobře odpočívat? Máme pro vás 5 rad, jak takového dokonalého spojení dosáhnout a nedělat přitom příliš velké kompromisy.

Chcete-li svému dítku zařídit pokoj, ve kterém se bude rádo zdržovat při jakékoli aktivitě, měli byste jeho vybavení – nábytek i doplňky – posuzovat ze dvou hledisek, tedy z hlediska estetiky a funkčnosti. Jedno bez druhého nikdy nevytvoří atmosféru, v níž bude radost pobýt.

Rada č. 1: vyberte vyhovující materiál nábytku

Plastové židličky u plastového stolku jsou skvělé, protože z nich veškeré nečistoty zmizí jako mávnutím proutku. Stejně je tomu i u nábytku kovového, jenže ten zase často působí studeně, nepohodlně a z pokoje dělá neútulné místo. Na druhou stranu je ve hře dřevo, které kolem sebe vytváří hřejivou atmosféru, ale péče o něj je obecně složitá a zabírá čas.  

Dobrým řešením pro dětské pokoje je proto nábytek z lamina a dýhy. Je totiž levnější než dřevěný, ale zároveň dřevo věrně napodobuje a nevyžaduje takovou péči. 

Rada č. 2: nepodceňte výběr skříně – dominanty pokoje

Ať chceme, nebo ne, vždy je třeba někam odkládat momentálně nepoužívané věci. A když jich není málo, musí být v pokoji skříň. Často velká skříň. Proto je na místě vybírat nebo ji nechávat vyrábět nejen podle rozměrů, které místnost poskytuje, ale i na základě toho, co v ní bude dítě ukládat a jak má být členěná – aby měly své místo hračky i oděvy. 

Menší děti rozhodně nebudou mít radost z vysoké skříně, do které se budou dostávat jen horko těžko. Vyvarovat byste se měli i jinak praktických zrcadel na dveřích skříně, která by se mohla rozbít a děti poranit. 

Čím větší dítě je, tím větší potřebuje skříň. Když se najednou zbaví hraček, bude toužit po větším množství oblečení. A aby neskončilo všechno na jedné hromadě, bude třeba mu vybrat skříň, kam si pohodlně některé svršky složí a jiné pověsí. V případě starších dětí a dospívajících se nemusíte bát ani zrcadel, ani případných polepů.

Náš tip: Vsaďte spíše na skříně s posuvnými dveřmi. Manipulace s nimi nevyžaduje žádný další prostor, na rozdíl od skříní s klasickým otevíráním. Chybu neuděláte s vestavěnou skříní, která ušetří další místo v pokoji.

Rada č. 3: nešetřete na kvalitě a pohodlí

Další chybou, jež se s prostorem pojí, je výběr nábytku, který se do pokoje nehodí svým tvarem nebo svými rozměry. S problémy se potýkáme především v atypických, například podkrovních pokojích, ale i v těch docela běžných.

V případě, že k tomu opravdu dojde, nebo si prostě jen nedokážete vybrat z nabídky trhu, se spolehněte na nábytek vyrobený na míru. Ten vám dovolí prostor maximálně zužitkovat, a přitom ho nepřesytit. Nábytek, který si necháte zhotovit na zakázku, bude vypadat přesně tak, jak si přejete – ať už půjde o rozměry, o vzhled nebo o praktické využití. 

Rada č. 4: nechte místnost dýchat

Pravděpodobně to nejhorší, čeho se můžete na dětském pokoji dopustit, je naplnit ho nábytkem a nechat v něm jen málo volného prostoru. Nechcete přece, aby mělo vaše dítě v pokoji jen uličku mezi skříní, postelí a psacím stolem.

Zaměřte se proto na úložné prostory, například na místo pod postelí. Pokud je potřeba někam uložit věci, které dítě nebude delší dobu používat, je právě toto místo tím nejlepším.

Rada č. 5: nezapomeňte vybrat správnou barvu nábytku

Snadno se to řekne, ale jaká barva nábytku je ta správná? Řekněme, že jak pro koho. Někdo si neumí představit nic jiného než světlé dřevo, další by tmavý nábytek nevyměnil za nic na světě. Při výběru myslete na to, jaké barvy jste zvolili nebo teprve zvolíte pro výmalbu pokoje. K tmavším a sytějším stěnám se nehodí tmavý nábytek, který by z pokoje udělal nevlídnou, temnou a možná až depresivně působící místnost. Naopak světlé barvy v pokoji si zaslouží nábytek tmavších odstínů, aby vznikl příjemný kontrast. 

Pokud chcete svému dítku pořídit barevný nábytek, volte barvy, které se do pokoje budou hodit. Mnohdy je to složité, ale ne neřešitelné. Pokud bude mít skříň například modrou aplikaci, budete vědět, že se hodí do stejně laděného pokoje. A tak je tomu pochopitelně u všech barev.

Kam dál?

Autor: Nakup-nabytek.czNabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Partnerská spolupráce (affiliate)
RSS
N