Jak připravit zahradu na zimu

Listy už jsou zbarvené do podzimních barev a užíváme si posledních slunečných dní. Příroda nám dává najevo, že je čas připravit se na zimu. Naznačuje, že bychom se měli postarat i o svou zahradu. Na co je důležité nezapomenout?

Co s rostlinami

Za prvé se zbavte všech rostlin, které jsou nemocné nebo měly problémy se hmyzem. Nechcete přece přechovávat přes zimu choroby a škůdce. Dokonce se doporučuje tyto rostliny spálit, rozhodně je neházejte na kompost.

Trvalky zastřihněte nízko nad zemí, můžete k nim přisypat kompost nebo jim přikrýt kořeny chvojím. Hlízy citlivých květin opatrně vyryjte, nechte oschnout a uskladněte na zimu do bedýnky na suché a tmavé místo. Nezapomeňte si bedýnky popsat. Keřové růže sestříhejte, přisypte kompost a zakryjte chvojím.

Tip: Zasaďte jarní květiny! I když je podzim na zahradě především o přípravě na zimu, narcisy, tulipány, krokusy nebo hyacinty se sází nejpozději v listopadu.

Nezapomeňte na trávník

Podzimní péče o trávník se vám vyplatí. Trávník je potřeba připravit na zimní období. Důležité je správné hnojení. Na zimní období se používá speciální hnojivo s vyšším obsahem draslíku, který posiluje buněčnou stavbu rostlin, a podporuje odolnost trávníku (sucho, vymrzání, choroby).
Trávník je třeba posekat na výšku 2 – 3 cm. Vyšší tráva je často napadána plísní sněžnou. Posečenou trávu a napadané listí je třeba důkladně vyhrabat. Zbytky přitahují plísně a choroby. Kdybyste to neudělali, začal by pod listy trávník přes zimu vyhnívat.
Podzim je také vhodné období na likvidaci plevelů. Používáme selektivní herbicidy ( Bofix, Dicotex, Travin ), které likvidují dvouděložné plevele, ale trávníku neublíží. Při aplikaci dávejte pozor na okolní rostliny, které selektivní herbicid může zlikvidovat.

Na jaře je možné začít znovu a jinak

Přes zimu máte také ideální příležitost rozmyslet si, jak bude vaše zahrada vypadat příští rok. Je dobré obměňovat rozmístění květin a zeleniny, případně můžete vymyslet větší změnu. S trochou fantazie a inspirace na internetu si možná poradíte sami, ale faktem zůstává, že zahrada od profesionálů vypadá prostě lépe.

Nádherné zahrady projektuje firma Aleš Bula. Proberou s vámi vaše přání a požadavky a vytvoří návrh zahrady. S jejich profesionální pomocí dostane vaše zahrada úplně novou tvář. Přes zimu se s nimi můžete domluvit a až začne být zase hezky, začne realizace.

Odborníci ze Zahrady Bula vám pomohou i s podzimní údržbou trávníku a zazimováním závlahového systému. Ten je totiž potřeba vyfouknout a vypustit z něj vodu nejlépe do konce října.

Autor: InHaus.czNabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Partnerská spolupráce (affiliate)
RSS