Jak vybrat balkónové nebo vchodové dveře

Říká se můj dům, můj hrad. Tentokrát se zaměříme na pomyslnou vstupní bránu, tedy vchodové a balkónové dveře. Jejich výběr nebývá snadný. Řešíme materiál, funkčnost, vzhled, velikost, bezpečnost, kvalitu a nemalou roli často hrají i naše finanční možnosti.

Vchodové dveře

Vchodové dveře nás svým způsobem reprezentují. Zřetelně označují vstup do našeho soukromého světa, jsou důležitým prvním estetickým prvkem, se kterým přichází do kontaktu naši hosté. Používáme je denně, proto by měly být především funkční, mít kvalitní a zároveň snadné zavírání. Chrání nás před okolním světem, proto klademe velký důraz na jejich bezpečnost. Nezanedbatelná je jejich tepelná prostupnost, lze si zvolit vchodové dveře se základní tepelnou izolací, zvýšenou tepelnou izolací až po izolaci pro pasivní domy.

Vchodové dveře bývají často větších rozměrů, což oceníme hlavně při stěhování. Rozměry bývají u jednokřídlých dveří od 90 do 115 cm šířky, u dvoukřídlých od 1,4 do 2,25 m šířky, výška činí 1,85 až 2 m.

Balkónové dveře

Balkónové dveře nám umožňují snadný přístup na terasu, do zahrady či na balkón a výrazně také zlepšují světelné podmínky v interiéru. Z estetického hlediska by měly být sladěny s okny. Díky velkému prosklení jsou důležité jejich tepelně izolační vlastnosti. Raději dejme přednost trojsklu před dvojsklem, dobrou volbou jsou i pokovená skla. Ujasněme si způsob otvírání dveří, zda bude klasický pantový nebo pojezdový, který sice působí elegantně, ale má horší izolační vlastnosti. Důležitým kritériem je kvalita použitého materiálu a jeho zpracování, požární odolnost a v neposlední řadě bezpečnostní třída.

Používané materiály

Na výběr máme v podstatě ze tří možností. Dřevo, plast nebo hliník. 

Dřevěné dveře

Dřevo je klasickým, v současné době již lehce překonaným materiálem pro výrobu vchodových nebo balkónových dveří. Nesporná je jeho estetická stránka a originální struktura, zdravotní nezávadnost a druhová rozmanitost. Nevýhodou je vyšší cena a nutnost pravidelné údržby, která zajistí dlouhou životnost. Dnes se nejčastěji používá u historických budov a chalup. Dřevěné dveře mohou být buď masivní nebo lepené. Nejčastěji se používá lepený třívrstvý hranol, který je velice pevný, zamezuje kroucení a vhodně doplňuje dřevěná eurookna. Dřevěné vchodové dveře by měly korespondovat s barvou a strukturou okenních rámů.

Plastové dveře

Plastové vchodové dveře, stejně jako i plastové balkónové dveře, patří v současnosti k nejpoužívanějším. Jejich velkou výhodou je nízká pořizovací cena, dlouhá životnost až 50 let s minimální údržbou, vysoká odolnost vůči chemikáliím a kyselým dešťům. Mají dobré izolační vlastnosti a obrovskou paletu barev a desénů. Vnitřní kovová konstrukce zajišťuje prostorovou tuhost. I u plastových dveří platí, že nekvalitní provedení a materiál se po čase projeví a dveře se různě kroutí. 

Hliníkové dveře

Třetím materiálem, ze kterého mohou být vyrobeny vchodové a balkónové dveře je hliník. Hliníkové dveře jsou oproti plastovým dveřím lehčí, pevnější a méně náchylné měnit tvar díky nízké tepelné roztažnosti hliníku. Vzhledem k přerušeným tepelným mostům a také použitím termovložek u některých systémů se dostávají na úroveň tepelné izolace dveří plastových. V celkovém kontextu působí velmi elegantně a nadčasově, hodí se do moderních interiérů, mají výborné bezpečnostní vlastnosti. Lze je velmi dobře kombinovat například s plastovými okny, při výrobě je možné dosáhnout stejného povrchového vzhledu plastových oken. Nevýhodu spatřujeme snad jen ve vyšší ceně a náchylnosti na působení kyselých dešťů.

Malá rada nakonec. Vyplatí se vybírat dveře u výrobce, který má v sortimentu zastoupeny všechny typy dveří jako například Artokna s.r.o., jejichž nabídku nalezneme na www.artokna.cz. Takový výrobce  nebude preferovat pouze jeden typ dveří a my dostaneme relevantní informace o nabízených produktech. 

 

Autor: InHaus.czNabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Partnerská spolupráce (affiliate)
RSS
N