Zámková dlažba a její kouzlo

Lámete si hlavu s výběrem nejvhodnější dlažby pro exteriér? Jaký materiál použít při stavbě terasy, chodníku kolem domu nebo zahradní cesty? Řešení nabízí betonová zámková, skladebná i plošná dlažba.

Co je zámková dlažba 

Betonová zámková dlažba je v posledních letech nejčastěji používanou venkovní dlažbou. Zámková se nazývá proto, že jednotlivé části dlažby do sebe zapadají jako klíč do zámku. Toto vzájemné uzamčení vytváří vysoce stabilní zpevněnou plochu. Pokládka probíhá na sucho, žádná malta, tmely nebo lepidla. Použití je opravdu všestranné. Je vhodná pro veřejná prostranství, parkoviště, cyklostezky, přechody, chodníky, příjezdové cesty, terasy, zahradní cestičky, okolí bazénů nebo dvorky.

Stejné využití má i dlažba skladebná, která se skládá stejným způsobem jako zámková dlažba, ale nemá pro ni typické zámky.

Nabídka zámkové dlažby na trhu je velice rozmanitá.  Můžete vybírat z různých velikostí, geometrických tvarů a barev. A právě jejich kombinací lze dosáhnout velmi zajímavých efektů, jako je vizuální oddělení jednotlivých ploch, tvorba různých obrazců či mozaik. Barevné sladění s okolím je velice důležité k vytvoření harmonického celku. 

Povrch dlažby nemusí být pouze hladký, často je žádána tzv. patina, kdy dlažba připomíná staré cihlové nebo kamenné dláždění a hodí se i do historických míst.

Hlavní výhody zámkové dlažby

Zámková dlažba se hodí všude tam, kde je důležité zpevnit povrch. V minulosti hyzdily veřejná prostranství i okolí našich domů šedé lité betonové plochy, které se vlivem klimatických podmínek často propadaly, praskaly, drolily a po dešti na nich dlouhou dobu stála voda. To se zámkovou dlažbou zcela odpadá. Je uzpůsobena pro vsakování vody, odolná proti mrazu či extrémnímu horku, snese vysoké zatížení. Lze ji snadno odstranit, přestavět, doplnit poškozené části nebo použít znovu někde úplně jinde. Navíc pořizovací náklady jsou nižší než u řady jiných přírodních materiálů. 

Při nákupu dbejte na kvalitu zpracování, ověřte si, že vybraná dlažba má správné technické parametry pro vaše využití. Jedná se hlavně o zatížení, jinou dlažbu použijete pro příjezdovou cestu ke garáži než pro terasu či zahradní cestu. Například tato klasická zámková dlažba o výšce 60 mm je vhodná pro plochy s nižší zátěží jako jsou chodníky, pěší zóny, zahrady a parkové úpravy. Pro plochy s vyšší zátěží, parkoviště nebo příjezdové cesty jsou vhodné kameny o výšce 80 mm.

Plošné dlažby

Pro větší plochy, kdy je kladen důraz na velmi rychlou a efektní pokládku, přichází na řadu plošná dlažba.

Pro tyto dlažby je charakteristická velmi malá nasákavost, vysoká odolnost a snadná údržba. Mají časté využití na veřejných prostranstvích, ovšem jsou oblíbené i v okolí rodinných domů, chalup a chat, kde přirozeně splývají s prostředím. Vyrábí se s různou povrchovou úpravou, vznikají tak povrchy hladké, oblázkové, broušené, povrchy imitující dřevo. 

 Další inspiraci venkovního dláždění naleznete na InHaus v kategorii Venkovní dlažba.

Autor: InHaus.cz

Barny
Barny • před: 2 roky a 8 měsíci

Moc se mi vaše napady libiNabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Partnerská spolupráce (affiliate)
RSS
N