Proč mít vodu v zahradě?

Stále více lidí touží mít v zahradě vodní prvek. Někdo touží po bazénu, jiný po jezírku, dalšímu stačí zvuk zurčící vody z fontánky přímo na terase. Možností je celá řada. Ostatně voda byla součástí zahrad od nepaměti, vyskytovala se v nich v různých podobách a sloužila k mnoha účelům.

Vodní prvek zahradu vždy oživí. Klidná hladina jezírek, bazénů, tůní v nás vyvolává pocit klidu, voda v pohybu jako v případě potůčků,  kaskád, fontán zase dodá zahradě na dynamičnosti. Voda zlepšuje mikroklima zahrady, je útočištěm mnoha živočichů a vhodným stanovištěm pro pěstování bahenních a vodních rostlin. Zvuk vody často přehluší městský hluk a působí uklidňujícím dojmem. 

Velikost vodní plochy by měla korespondovat s velikostí pozemku. V malých zahradách bývá vodní plocha často umístěna poblíž terasy, ať už se jedná o okrasné jezírko, koupací jezírko či koupací bazén. V případě opravdu malých zahrad je na místě úvaha, zda koupací bazén vůbec realizovat a nevyměnit ho například za zabudovanou vířivku či zahradní sprchu. Velké pozemky jsou naopak vhodné pro vybudování velkých vodních ploch, často kombinovaných s potůčky a vodopádky a vodními kaskádami. 

Vytvořená vodní plocha by měla svým tvarem korespondovat s tvarem domu i tvarem pozemku. K městské zástavbě  se spíše hodí geometrické tvary, pro venkovské zahrady jsou naopak vhodnější přírodní tvary a linie.

Při navrhování vodní plochy se zamyslete nad tím, co od přítomnosti vody v zahradě očekáváte. Nezapomeňte, že i sebelépe založené jezírko, potůček či koupací bazén bude potřebovat vaši péči.

Další fotografie pro vaši inspiraci najdete v sekci Zahradní jezírka

Autor: InHaus.czNabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Partnerská spolupráce (affiliate)
RSS